DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU - Wiadomości - KPP w Chełmnie

Wiadomości

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Data publikacji 06.02.2018

O tym, czy korzystanie z internetu jest zawsze bezpieczne, jak należy się zachowywać, aby nie paść w sieci ofiarą cyberprzemocy i to już od najmłodszych lat - rozmawiała z uczniami Szkoły Podstawowej w Kokocku policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Chełmnie.

 Internet od jakiegoś czasu stał się dla świata pewnego rodzaju rozrywką. Składają się na nie blogi, komunikatory, strony z muzyką i krótkimi filmikami, gry i wiele wiele innych. Ale nie służy tylko do zabawy. Dla sporej części ludzkości jest przydatny w pracy, staje się użyteczny kiedy młodzi uczniowie mają problem z dodatkową pracą na lekcje itp. Jednak by móc z tego korzystać bezpiecznie, musimy wystrzegać się zagrożeń płynących z sieci.
Wizyta policjantki, dotykając różnych aspektów związanych z zagadnieniem,  miała na celu wskazanie jak w bezpieczny sposób korzystać z internetu, jakie prawa mają najmłodsi i jakich zasad powinni przestrzegać. Omówiła pojęcie przemocy z wykorzystaniem mediów elektronicznych, podkreśliła, że negatywne zachowania jak: straszenie, groźby, używanie słów wulgarnych, poniżanie kogoś w internecie czy przy użyciu telefonu wyczerpuje znamiona cyberprzestępczości. Mowa była również o robieniu zdjęć, nagrywaniu filmów bez zgody danej osoby, o zamieszczanych treściach, które mają charakter obrażający, o podszywaniu się pod kogoś w sieci, włamywaniu się na konta pocztowe, komunikatory, serwisy społecznościowe, skłanianiu kogoś do ujawniania obraźliwych informacji, hejtowaniu. Szczególną uwagę zwróciła na niebezpieczeństwa wynikające z zawierania znajomości z osobami które, podając się za kogoś innego, mogą wyrządzić krzywdę.
Policjantka wskazała, że uczniowie muszą uważać na określone sytuacje, aby nie stać się zarówno sprawcą oraz ofiarą. To ważne, by z młodzieżą dyskutować i na bieżąco przerabiać tą właśnie tematykę. Wszystko po to, by ich chronić.
Na zakończenie spotkania z uwagi na zbliżające się ferie zimowe policjantka przypomniała o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych, poruszania się po drodze, bezpieczeństwa w domu oraz o tym aby nie rozmawiać z nieznajomymi.

Autor: mł.asp. Anita Zielińska
Publikacja: Anita Zielińska