POGADANKI - Wiadomości - KPP w Chełmnie

Wiadomości

POGADANKI

Data publikacji 22.11.2017

Bezpieczeństwo na drodze, bezpieczeństwo w kontaktach z osobami obcymi i bezpieczeństwo podczas ataku przez psa. Były to główne tematy spotkania policjantów w placówkach edukacyjnych w Robakowie i w Lisewie.

      W poniedziałek (20.11) policjanci z Chełmna w ramach realizacji czynności związanych z profilaktyką społeczną przeprowadzili dwa spotkania. Jedno z nich odbyło się w Gminnym Przedszkolu w Lisewie a drugie z uczniami klas II -IV w szkole w Robakowie. Podczas spotkania  zapoznano dzieci  z zasadami zachowania bezpieczeństwa na drodze. Omówiono zasady prawidłowego poruszania się pieszych oraz rowerzystów. Pouczono którą stroną drogi należy się poruszać , jak  przechodzić na drugą stronę jezdni.
    Ważne informacje dotyczyły zakazu:
-  wchodzenia na jezdnię:  bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych lub  spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność
zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko
- przebiegania przez jezdnię
- chodzenia po torowisku lub wchodzenia na torowisko, gdy zapory są opuszczone lub opuszczanie ich się rozpoczęło
    Policjanci przypomnieli jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych dla poprawy lepszej ich widoczności. Zwrócili uwagę dzieciom aby z rozwagą podejmowały rozmowy z osobami obcymi i unikały poczęstunku od osób obcych słodyczami, które mogą stanowić dla nich zagrożenie. 
   Ciekawostką było dla dzieci  zaprezentowanie  bezpiecznej pozycji podczas ataku ze strony psa i pouczenie , że w przypadku ataku przez psa należy stanąć, nie uciekać, nie patrzymy psu w oczy , nie okazujemy strachu, nie odwracamy się , zwłaszcza gdy pies jest duży, bo gdy skoczy na nas , może nas przewrócić, należy stanąć bokiem do psa, na lekko rozstawionych nogach co pozwoli na utrzymanie równowagi i staramy się przyjąć pozycję żółwia aby uchronić części ciała przed pogryzieniem. 
Autor: asp.szt. Gabriela Andrzejczyk
Publikacja: Gabriela Andrzejczyk