PRACA Z PSEM - Wiadomości - KPP w Chełmnie

Wiadomości

PRACA Z PSEM

Data publikacji 21.08.2017

     
     W Komendzie Powiatowej Policji w Chełmnie posiadamy trzy psy służbowe rasy owczarek niemiecki. Dwa z nich to psy patrolowo – tropiące przeznaczone do służby patrolowej, zabezpieczenia imprez masowych oraz tropienia śladów ludzi. 
     Trzeci pies jest nowym nabytkiem przeznaczonym do wyszukiwania zapachów narkotyków. Jest on psem specjalistycznym nie wykorzystywanym w codziennej służbie. Jest to młody pies, który ukończył kurs w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach.
      Przewodnikami psów służbowych w KPP Chełmno są asp. Grzegorz Brzozowski oraz mł. asp. Piotr Madeja
      Imiona naszych psów to Gabi, Hessi oraz Domino. 
Psy rozpoczynają służbę w wieku około 2 lat. Najczęściej po około 9 latach podejmuje się decyzję o wycofaniu psa ze służby.
      Dwa z naszych  psów „mieszkają” w kojcach na terenie Komendy Powiatowej Policji w Chełmnie, trzeci natomiast znajduje się pod opieką swojego przewodnika w jego miejscu zamieszkania. 
      Psy służbowe co dwa tygodnie przechodzą szkolenie prowadzone przez swojego przewodnika z  zakresu, tropienia, obrony przewodnika, przeszukania terenu otwartego jak i pomieszczeń zamkniętych. U psów trenuje się agresję w kagańcu oraz bez kagańca tzw. „ agresje na ostro”.
     W okresie tresury psów są one uczone agresji kontrolowanej co przekłada się na ich czujność i słyszą osoby poruszające się w pobliżu (również teren KPP  i przyległy) i oszczekują gdyż jest to nabyty przez szkolenie instynkt obronny. 
     Raz na kwartał psy są doglądane przez lekarza weterynarii z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy i wówczas są ważone, sprawdzany jest ich ogólny stan oraz warunki w jakich są przetrzymywane. 
     Raz w roku psy mają przeprowadzaną atestacje pod kątem sprawdzenia sprawności użytkowej. Dokonuje jej instruktor w Zakładzie Kynologii Policyjnej  w Sułkowicach. 
Autor: asp.szt. Gabriela Andrzejczyk
Publikacja: Gabriela Andrzejczyk