SENIORZE NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ - Wiadomości - KPP w Chełmnie

Wiadomości

SENIORZE NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ

Data publikacji 26.08.2020

Pomysłowość sprawców przestępstw jest nieograniczona. Zdarzają się próby oszustw metodą „na wnuczka”, „na policjanta” czy też „na wypadek”. Ofiarami w większości są osoby starsze i samotne. Apelujemy więc o ostrożność i czujność podczas kontaktów z obcymi.

Pomimo prowadzonych akcji profilaktycznych, wciąż zdarzają się przypadki oszustw „na wnuczka”, „na policjanta” czy też „na wypadek”. Ofiarami przestępstw w większości stają się osoby starsze, często samotne. W tego typu przypadkach, metoda działania sprawców jest identyczna. Polega na tym, że po nawiązaniu kontaktu telefonicznego z ofiarą, sprawca podaje się za członka rodziny, wnuczka lub policjanta opowiadając o ciężkiej sytuacji, polegającej np. na uczestnictwie w wypadku drogowym i pilnej potrzebie uzyskania pieniędzy. Oszuści prowadzą rozmowę w taki sposób, aby rozmówca uwierzył, że są tymi, za których się podają. W przypadku, gdy starsza osoba godzi się na udzielenie pożyczki, tłumaczą, że nie mogą osobiście odebrać pieniędzy i zrobi to za nich ktoś zaufany. Po przekazaniu pieniędzy, okradziona osoba orientuje się, że padła ofiarą oszustów dopiero po nawiązaniu kontaktu z prawdziwymi krewnymi.

Apelujemy więc do seniorów o ostrożność i rozwagę w kontaktach z obcymi osobami, które przychodzą do domu bądź dzwonią podając się za członków rodziny, znajomych lub za pracowników różnych instytucji.

Zwracamy się również do rodzin osób starszych, by uczulili najbliższych na tego typu zachowania.